فلا تزکوا انفسکم …

جمعه،۱ مهر ۱۳۹۰ - ۲:۵۰ ق.ظ - یادداشت ها
 

اخیرا کلیپ صوتی یکی از منتسبین به حوزه – که از قضا در وادی تدریس چندان هم مطرح نیست – به نام سید کمال.ح پخش شده، آن هم در سطحی گسترده تا جاییکه به لطف اینترنت سریعا به خارج مرزها هم رسیده و به معنای واقعی « آبروی » شیعه را برده است. این کلیپ که حدودا ۷۰ دقیقه است رو چند روز پیش گوش دادم، در این کلیپ صوتی ایشون به شدت به نقدی کاملا به دور از ادب و انصاف از حوزه علمیه و مرجعیت و برخی مراجع علی الخصوص پرداخته و اتهاماتی عجیب وارد می‌کند و به شکلی واقعا غریب به تعریف و تمجید از خود می‌پردازد، و عجیب‌تر آنکه چند بار بر ضبط شدن و پخش شدن حرف‌هایش هم تاکید می‌کند!

غرض این نوشته نقد یا پاسخ دادن به ایشون نیست، انا رب الابل و للبیت رب یحفظه، غرض گفتن این نکته بود که شنیدن این سخنان برای امثال ما چقدر مفید و بلکه لازمه و به مثابه ایوان مدائن آئینه عبرت و مایه درس گرفتن، اینکه انسان ببیند علم یا حتی توهم علم چقدر نفسی را که هنوز در چهارچوب اخلاق رام نشده به انحراف می‌کشاند و چگونه کسی را اخلاقا به حضیض می‌فرستد که اینطور بی مهابا بقیه را تحقیر و اینقدر سخیف به تعریف از خود بپردازد، من به راستی یا درستی ادعاهای ایشان هم کاری ندارم، برای من که ماه گذشته به مناسبتی در وادی اخلاق و ادب تدرس و شاگردی، مروری سریع بر حدودا ده کتاب اخلاق دانش‌آموزی – شیعه ، سنی و حتی زیدی – داشتم، شنیدن این کلیپ صوتی خیلی مایه جا خوردن بود؛ انگار تمام تحذیر و انذارهایی که نوشته‌بودند که مباد علم از غیر استاد بگیری و علمت خالی از اخلاق باشد که جز سقوط نمی‌آورد را یکجا دیدم، قصد داشتم نتیجه اون مطالعات سریع را در قالب نقل قول‌هایی به نام رسم دانش‌آموزی در اینجا بیاورم، این نوشته مقدمه مانندی شد برای آن‌ها!

بعضی وقت‌ها فکر میکنم چقدر علم ترسناک است، یا چقدر می‌تواند مایه انزجار باشد، علمی که از صد جهل و جهالت بیشتر انسان رو به بیراهه بکشه و آخر سر به پرتگاه بی اخلاقی بندازه، حتما کلیپ رو گوش کنین، نه از باب نقد یا دلسوزی، فقط از باب آینه عبرت و تذکار نفس …

پ ن: ایشون چند بار بر پخش این کلیپ – که به عربی تقریبا فصیح و قابل فهمیه – تاکید کرده، پس قطعا از اینکه اون رو بشنوید راضی هستند.

بعدنویس: هنوز دو سال از نوشتن این یادداشت نگذشته و باور اینکه این شخص اینطور روز به روز بیشتر بر طبل “خالف تعرف” میکوبد و در شبهای ماه مبارک اینچنین با دروغ و تهمت به همه چیز و همه کس حمله میکند، تمام حسهایی که در متن نوشته بود را بیشتر به رخ می کشد، کاد کسی که روزی افتخارش دفاع از تشیع بود، از فرق عجب و غرور و البته فقدان ادب، اندک چیزی که رشته بود نیز پنبه شود، پناه باید برد بر خدا.

 
 
 
 
 
 
 

 1. سلام. لینکش رو اگه ممکنه برام بفرستین.

   
 2. سلام
  من این فایل رو نشنیدم
  لکن توضیحات سید کمال حیدری رو بعد از پخش این فایل خوندم
  اگر لطف کنید این فایل رو هم برام بفرستید ممنون میشم
  یا علی

   
 3. السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
  اخی الغالی
  انا بحاجه الی ملف الصوتی الذی ذکرته فی موقعک الجید من “السید کمال ح”
  اشکرک کثیر

   
 4. […] حمله و هتاکی کرده و تلاش کرده بود خود را اعلم جا بزند، مطلبی نوشتم. نوشتم که فارغ از بحث درستی یا نادرستی ادعاهای […]