تصویر روی جلد اولدائرة المعارف زنان و فرهنگ‌های اسلامی که به اختصار EWIC خوانده می‌شود را می‌توان بزرگ‌ترین اثر در باب هر آنچه به زنان در جوامع اسلامی مربوط می‌شود دانست، دائرةالمعارفی گسترده که به مانند دائرة المعارف اسلام و قرآن، در بی‌توجهی جوامع اسلامی به ارزش و اهمیت دائرة المعارف‌ها دردنیای امروز، در لیدن و توسط انتشارات بریل به چاپ رسیده‌است.

سرویراستاری این اثر که طی پنج سال و از ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ میلادی منتشر شد بر عهده خانم سعاد جوزف است، استاد مردم شناسی و مطالعات زنان که اکنون در دپارتمان مردم شناسی دانشگاه کالیفرنیا تدریس می‌کند. وی پیش از این نیز چند کتاب در زمینه مسائلی از این دست نوشته‌بود.

این دائرة المعارف ۱۲۴۶ مدخل دارد و در نوشتن این مداخل ۹۰۷ محقق شرکت داشته‌اند. مداخل بر اساس تفکیک موضوعی در جلدهای مختلف این کتاب تقسیم شده‌اند:

جلد اول: روش شناسی، مثال‌ها و منابع (۲۰۰۳ م)

جلد دوم: خانواده، قانون و سیاست (۲۰۰۵ م)

جلد سوم: خانواده، جسم، جنسیت و سلامت (۲۰۰۶ م)

جلد چهارم: اقتصاد، تحصیلات، تحرک و فرصت (۲۰۰۷ م)

جلد پنجم: شیوه‌ها، تفسیرها و عرضه‌ها (۲۰۰۷ م)

جلد ششم: فهرست و ملحقات (۲۰۰۷ م)

ترجمه عربی نخستین جلد در ۲۰۰۶ و بصورت آنلاین در صفحه اختصاصی خانم جوزف در دانشگاه کالیفرنیا قرار گرفت و وی وعده داد که ترجمه تمام مجلدات بصورت آنلاین عرضه خواهدشد، وعده‌ای که تا کنون یک جلدش محقق شده‌است.

فارغ از هر نگاه بدبینانه‌ای که به مطالعات غربیان در باب اسلام، زنان و رابطه میان این دو می‌شود، توجه به این نکته که سنگ بنای دانشنامه‌های مهم مربوط به جهان اسلام، در جایی ورای مرزهای اسلامی گذاشته‌شده، بسیار تامل برانگیز است.

کتاب را از لینکهای زیر به تفکیک جلد دانلود کنید:

http://ifile.it/70cn4m

http://ifile.it/atm7kb

http://ifile.it/1tmalj

http://ifile.it/yrkp2l

http://ifile.it/k4rsin

http://ifile.it/ahdwn5

 
 
 
 
 
 
 

  1. با سلام . این لینکها غیرفعال است . چگونه میتوانم پی دی اف را داشته باشم